Svadbazlasky.sk - odobierka, sobáš, dôležité rady

Svadobný tip:

Dokonalé miesto pre Váš svadobný deň... Svadbavkastieli.sk


Hľadali sme šťastie a našli sme seba.
J. Lennon
Choď s tým, kto ťa má rád.
V. Hugo
Milovať znamená pozerať sa jedným smerom.
A.de Saint-Exupéry

...motto

Veríme, že na našich stránkach nájdete užitočné informácie o prípravách svadby. Nechajte sa inšpirovať...

 

Priebeh svadby

Park Hotel Kaštieľ Mošovce

Vypýtanie nevesty, odobierka, sobáš, dôležité rady a úloha starejšieho...

Ako zabezpečiť aby sa svadba vydarila?
Čo treba mať pred odchodom na sobáš na pamäti?
Pierká pre starejšieho na sako a valašku
Čo treba dohodnúť u ženícha?
Čo sa udeje u nevesty?
Vypýtanie nevesty za ženu starejším a ženíchom
Vypýtanie nevesty za ženu starejším a družbami
Odobierka s krstným otcom
Odobierka starejším
Pripínanie pierok
Kto sprevádza mladomanželov počas oficiálnej časti odobierok?
Sobášny obrad (sobáš)
Príjazd na sobáš
Príchod snúbencov pred oltár
Usadenie svadobčanov v kostole
Špalier po obrade (koridor)
Fotenie pred alebo po obrade?

 

Ako zabezpečiť aby sa svadba vydarila?

Úspech každej svadby je založený hlavne na spolupráci medzi starejším, Dj, hudobníkmi a mladomanželmi.

Mladomanželia sú vždy vzorom pre svadobných hostí. Svadobní hostia sú väčšinou ochotní akceptovať len to, čo akceptujú mladomanželia. Nemá význam aby hudba a starejší robili aktivity, ktoré by mladomanželia neboli ochotní akceptovať, vtedy by nebolo možné zapojiť svadobných hostí do programu.

V prípade, ak by mladí odmietli spoluprácu na programe zodpovedal by tomu aj výsledok svadby. Svadobný hostia by pravdepodobne okrem tanca a jedla nič iné, čo by im spestrilo večer nezažili. Treba si uvedomiť, že svadba trvá 12 – 14 hod. a v prípade že sa nič zaujímavé počas večera nedeje, môže sa stať pre svadobných hostí stereotypná.

Naopak na svadách, na ktorých sa mladomanželia zapájajú do programu, graduje dobrá nálada a atmosféra. Mladomanželia sa tak stávajú svetlým vzorom pre všetkých hostí a ukazujú svojim prístupom, že im nesmierne záleží na tom, aby sa svadobní hostia na svadbe dobre cítili a aby si odnášali zo svadby krásne spomienky.


Čo treba mať pred odchodom na sobáš na pamäti?

Pred odchoddom na sobáš skontrolujte či máte pri sebe doklady, obrúčky, kyticu, pierko pre ženícha (nevesta ho má pri sebe).
Väčšinou sú už doklady pripravené na podpis pred sobášom, no niekedy je potrebný pri podpise svedkov aj občiansky preukaz. Preto je vhodné ak svedkom pripomeniete, aby mali OP pri sebe.

Človek si myslí, že takúto dôležitú vec nemôže zabudnúť, no stres a množstvo povinností počas dňa môžu urobiť svoje.

Šperky


Pierká pre starejšieho na sako a valašku

Keď príde starejší k ženíchovi, družica má pripravené pierko pre starejšieho, ktoré mu sama pripne (so súčasným snímaním kamerou).

Jedno pierko sa pripína starejšiemu na sako a druhé pierko sa mu zvykne uviazať na valašku. Pokiaľ nebudete mať pre starejšieho pierko pripravené, upozornite ho na to z dostatočným predstihom, aby si pierko zabezpečil sám. (občas sa stane že v kraji nie je zvyk dávať starejšiemu pierko, preto ho nemajú pripravené, alebo ho snúbenci zabudnú dať urobiť).


Čo treba dohodnúť u ženícha?

Dohodnúť pieseň, ktorá sa bude spievať, keď sa bude prichádzať k neveste
Povinnosti družbov - čo majú hovoriť a robiť
O odobierke u ženícha


Čo sa udeje u nevesty?

Dohadovanie vo dverách
Objasnenie prečo sa prišlo k neveste
Hľadanie nevesty
Poďakovanie rodičom
Odobierka
Odprevadenie nevesty
Inštrukcie hosťom, čo sa bude diať v nasledujúcich dvoch hodinách


Vypýtanie nevesty za ženu starejším a ženíchom

Vypýtanie nevesty za ženu by maslo byť veselé a vtipné. Tento akt má naladiť svadobných hostí tak, aby počas celej svadby panovala radostná a veselá nálada.

Mladý zať, so svojou rodinou a so starejším prídu k domu nevesty, aby ju vypýtali za ženu. Starejší predstavuje hovorcu za mladého zaťa a jeho rodinu.

Pri samostatných odobierkach pýtanie najčastejšie prebieha pri vchodových dverách domu nevesty. (ak je tam dosť priestoru pre všetkých)
Svadobný sprievod zaťa víta nejaká hádavá osoba (najlepšie výrečná staršia žena) a veselými poznámkami sa ich snaží vyspovedať, prečo vstupujú do ich domu.
Jej vynaliezavosti a otázkam sa medze nekladú. Musia byť však ladené v slušnom tóne bez nádychu možných urážok.
Doporučujeme, tento akt pri dverách časovo nenaťahovať, aby sa nestal otravný a zachoval si veselosť.

Po pozvaní svadobného sprievodu zaťa do domu nevesty, pokračuje akt: vyberaním si nevesty.
(Mladý zať má možnosť vybrať si nevestu z troch dievčeniec, ktoré mu postupne privedú)
.

Opakujeme, tento ceremoniál má za úlohu naladiť celý priebeh svadby na radostnú a veselú náladu a dá sa výborne zorganizovať i pri spoločnej odobierke.


Vypýtanie nevesty za ženu starejším a družbami

Po príchode k ženíchovi si starejší zvykne pripraviť družbov, ktorí mu budú asistovať pri príchode k neveste. Potrebuje dvoch slobodných chlapcov (družbov), ktorí pôjdu hľadať nevestu. Do vrecka saka sa im môže dať po fľaške (ťapke) pálenky, ktorým sa hovorí aj "lampáše", aby si mohli posvietiť na cestu a aby vybrali pre ženícha tú pravú.

U nevesty sa medzi tým zamaskujú dve ženy a môže z toho byť aj jeden chlap, ktorých im podstrčia namiesto nevesty. Nevestu ponúknu družbom ako tretiu v poradí.

Ide o rozveselenie hostí a odbúranie napätia, ktoré vládne medzi hosťami. Keď družbovia privedú tú pravú nevestu, nasleduje odobierka.


Odobierka s krstným otcom

Odobierka je veľmi slávnostný akt svadby pred svadobným sprievodom, počas ktorej si rodičia a snúbenci (i všetci prítomní) vzájomne ďakujú za všetko, čo (počas uplynulých rokov) spoločne krásneho zažili a pre seba urobili.

Túto príležitosť využívajú i na to, aby si počas nej vzájomne odpustili všetko, čo ešte nestačili, lebo, pre získanie šťastia v novom živote, je potrebné a nevyhnutné vykročiť bez tejto záťaže.

V minulosti robievali krstní otcovia budúcich mladomanželov samostatné odobierky, zvlášť u ženícha a u nevesty. A až po nich nasledoval akt vypýtania nevesty.

V súčasnosti sa najprv začína odobierkou u ženícha. Potom, svadobný sprievod zaťa, ide vypýtať nevestu a až po vypýtaní sa pokračuje odobierkou nevesty. No a odtiaľ sa už ide na sobáš.

Takýto scenár sa zvolí vtedy, keď nevesta a ženích pochádzajú z blízkeho okolia a presun svadobného sprievodu od jedného k druhému trvá len krátko.

V prípade ak by presun ženícha ku neveste trval dlhší čas, je vhodnejšie spraviť spoločnú odobierku, ktorej predchádza akt vypýtania nevesty. V takomto prípade sa dobre osvedčilo zorganizovanie odobierky priamo v sále, v ktorej potom prebieha aj svadobná hostina.

S uvedených dôvodov vyplýva, že spoločná odobierka je praktickejšia.


Odobierka starejším

Počas odobierky najprv starejší robí za nevestu a ženícha poďakovanie rodičom a potom vyzýva nevestu, respektíve ženícha, aby predstúpili pred rodičov.
V tomto čase, na zvýraznenie aktu odobierky sa zvyčajne spieva sloha svadobnej piesne:
"Pokľakni nevesta (pokľakni ženích) na čiernu žemičku, budeš odprosovať otca aj mamičku".

Nie je nevyhnutné, aby si nevesta respektíve ženích v krásnych svadobných šatách kľakali na zem, no nájdu sa i takí, ktorí chcú svoju úctu prejaviť rodičom a pokľaknú. Treba uznať, že takéto gesto je nielen krásne, ale určite rodičov veľmi poteší.


Pripínanie pierok

Družice, ktoré majú na starosti pripínanie pierok, treba popredu poprosiť, aby hosťom pripínali pierka buď pred odobierkou ak je tam časová rezerva, alebo až po odobierke.

Dbajte na to aby pierka v žiadnom prípade nepripínali počas odobierky, pretože to ruší hostí (všetky tieto šumy by boli aj na zázname z kamery). Nehovoriac o tom, že hostia nemajú ten správny zážitok s odobierky, ktorá je veľmi dôležitou časťou celého programu.


Kto sprevádza mladomanželov počas oficiálnej časti odobierok?

Mladomanželov sprevádza počas oficiálnej časti odobierok buď mama, otec, alebo prvá družica, prvý družba.

Vždy je to otázka dohody a zvyku v danej oblasti. Doporučujeme, aby mama u zaťa a otec u nevesty vyviedli svoje dieťa aspoň pred dom a tam ho odovzdali prvej družici, či družbovi.

Robilo sa to a robí, aj pre určité naplnenie hrdosti rodiča a je to aj znak súhlasu k sobášu.


Sobášny obrad (sobáš)

Od informácií kde a o koľkej hodine začína sobášny obrad v kostole alebo úrade sa odvíja naplánovanie všetkých svadobných udalostí. Rozplánovanie si všetkých presunov počas oficiálnej časti má veľký vplyv na celkovú pohodu v svadobnom kolektíve. Treba to naplánovať s dostatočnou časovou rezervou a počítať aj s nastupovaním a vystupovaním do dopravných prostriedkov, a aj s možným tzv. mládeneckým prieväzom, či nepredvídanými krokmi u nevesty zo strany nevestinej rodiny. Napriek snahe a všetkým plánom sa to bohužiaľ niekedy aj tak veľmi presne nestihne, ale myslíme si, že nie je nikdy dobré dávať to do nejakej veľkej pozornosti. Sobášiaci s nejakým spozdením aj tak väčšinou rátajú, no problém môže nastať ak nasleduje za sebou viac obradov, preto zvažujte čas na všetky úkony a presuny reálne.


Príjazd na sobáš

Väčšinou idú snúbenci na sobáš jedným autom, ktoré je na čele kolóny, ale niekedy idú zvlášť. Ženích ide s družicou, alebo svadobnou mamkou a nevestu vedie družba alebo svadobný otec. Je to na rozhodnutí snúbencov podľa ich možností a zaužívaných zvykov. Ak idú snúbenci zvlášť, tak ženích je na čele sprievodu, potom idú všetci hostia a nevesta prichádza posledná.


Príchod snúbencov pred oltár

Spôsobov, akými snúbenci prichádzajú pred oltár je viac. Vždy je to však otázka dohody, resp. zvyku. Teda aj to, kto ich pred oltár privedie môže byť rôzne:
Kňaz privíta snúbencov a celú skupinu svadobčanov pri vchode do kostola a privedie ich pred oltár a to nasledovnými spôsobmi, buď ide sám vpredu a za ním ide ženích s nevestou, alebo ich privedie tak, že sa držia tzv. štoly kňaza. Za mladým párom idú spravidla vždy svedkovia, ktorí sa za nich postavia už na prahu kostola.
Kňaz čaká celú skupinu svadobčanov pred oltárom a celú skupinu privedie mladý pár, za ktorým idú svedkovia a ostatní svadobní hostia.
Kňaz čaká pred oltárom a do kostola prvá vchádza nevesta s otcom (niekedy prvým družbom) za ňou ide ženích s mamou (niekedy prvou družicou), za nimi svedkovia a ostatní hostia.
Najprv si do lavíc posadajú hostia a nakoniec prichádzajú snúbenci so svedkami.
Pri vchode do kostola hostia vytvoria koridor (špalier), cez ktorý mladý pár aj so svedkami vchádza do kostola.
Tak nazývaný západný spôsob - hostia si posadajú ako prví. Potom prichádza zať s mamou a so svedkami. Pred oltárom sa zať postaví bokom k oltáru a svedkovia sa rozostúpia čelom k sebe. Potom prichádza nevesta s otcom, ktorý vloží ruku nevesty do zaťovej po príchode na jeho úroveň.
Upozorňujeme, že je možná aj kombinácia spomínaných spôsobov, záleží na mladomanželoch, ktorý sa im najviac pozdáva. Vždy však treba každý konzultovať jednak s kňazom ale aj s organistom, pretože každá zmena sa musí prejaviť buď na zmene piesni, alebo hlasu hudby. Inak príchod pred oltár nevyznie.

V niektorých oblastiach pred nevestou, alebo aj ženíchom kráča dieťa (deti) ktoré buď posýpa pored nich kvety, alebo nesie na vankúšiku krížik (na ktorý mladý pár skladá prísahu). Občas na vankúšiku bývajú aj obrúčky mladomanželov.

Je dôležité aby bol príchod pomalý bez náhlenia!
Sobáš ja najdôležitejšia časť svadobného dňa a preto celej jeho príprave treba venovať najväčšiu pozornosť.


Usadenie svadobčanov v kostole

Úlohou starejšieho je upozorniť hostí akým spôsobom, resp. kde sa majú v kostole usadiť.

Svadobní hostia si sadajú a zapĺňajú lavice odpredu. Pre usadenie rodičov a najbližšej rodiny sa ponecháva len jedna (prvá) lavica na každej strane. Nezáleží však na tom, či hostia sedia vpravo, alebo vľavo. V zadných laviciach sedia teda ľudia, ktorí sa chcú zúčastniť bohoslužby, alebo sa prišli len pozrieť, či pogratulovať mladomanželom.


Špalier po obrade (koridor)

Po obrade býva pekným zvykom ak svadobní hostia vytvoria pre mladých tzv. špalier, cez ktorých sobášiaci vyvedie mladomanželov až na miesto, kde im ako prvý pogratuluje a následne aj všetci ostatní zúčastnení.

Špalier vyjadruje symbolické vyprevadenie mladých do života zo strany pozvaných hostí. Pri jeho dobrom zorganizovaní sa vytvorí vynikajúci priestor pre postupné gratulácie, čiže najprv najbližšia rodina a až potom ostatní hostia.

Pri gratuláciách by nevesta mala držať len svoju kyticu a preto je dobré, ak nevesta poprosí pri organizovaní svadby niektoré družičky, aby stáli pri gratulovaní za ňou a darované kytice kvetov odoberali. Kytice sa postupne odnášajú do kufra niektorého auta a po príchode do sály sa naaranžujú do pripravených váz.


Fotenie pred alebo po obrade?

Fotenie odporúčame pred sobášom, nakoľko sú snúbenci čerstvo upravení (vlasy, make – up) a hlavne preto, že celý priebeh svadobnej zábavy je stavaný na mladomanželoch. Keď chýbajú v sále, tak nie je možné baviť hostí. V takom prípade je v sále hosťom dosť dlho, nakoľko tanec bez mladomanželov sú len málokedy ochotní akceptovať,  pretože aj zábavu otvárajú mladomanželia.

Viac článkov
<